Prohlášení o přístupnosti Hlavní obsah Titulní strana

Technologie

Každá z níže popsaných technik má své výhody i nevýhody a je na zkušeném zlatníkovi, aby rozhodl o nejlepším způsobu zhotovení Vašeho šperku. Popis těchto postupů je pojat tak, aby si i laik mohl udělat alespoň malou představu jak funguje zlatnická dílna. V případě hlubšího zájmu se neváhejte zeptat.

Zlatnictví Stoch - o nás

Ruční montáž

Jedná se o klasickou techonologii, kde se válcováním, řezáním, ohýbáním a stříháním sesadí z drátu a plechu drahého kovu výrobek, který se následně sletuje, opiluje a dobrousí do požadované podoby. Používá se tam, kde je zapotřebí vyrobit malé série či originální kus, popřípadě vzor pro lití. Tato technologie je díky náročnosti a vyššímu podílu ruční práce dražší než lití.

Lití

Metoda lití umožňuje na základě vzorku vyrobit formu a poté odlít požadovaný počet kopií. Tato technologie má význam zejména tam, kde je zapotřebí sérii tvarově složitějších výrobků, které by při výrobě klasickou montáží byly příliš drahé. Naše firma používá metodu ztraceného lití, kdy se na základě kovového modelu vyrobí gumová forma, která se poté naplní voskem, který se zaformuje do speciální hmoty podobné sádře a následně se taková forma vypálí v peci, čímž se voskový model ztratí a do vzniklé dutiny se pod tlakem vlije roztavený kov. Po jeho ochlazení se vyjmou hotové odlitky, které se však musí ještě dále ručně dočistit a na cestě k hotovému šperku jste v podstatě na začátku cesty.

Lisování

Lisování se používá na vytlačování a prostříhávání většinou dutých šperků (převážně přívěsky, článkové náramky), dále se tato technologie dá použít k lisování mincí nebo odznaků. Používá se tam, kde je třeba vyrobit velké série šperků (stovky až tisíce kusů) rychle a levně.

Tepání

Tepání patří mezi nejstarší zlatnické technologie, používá se na výrobu jednotlivých kusů, kdy se z tenkého plechu plasticky vyklepává za použití speciálních čakánků a cizelerského kaldívka požadovaný tvar. Jedná se o velmi pracnou a drahou technologii, kterou dnes již v nabídce zlatnických služeb příliš často nenaleznete. U naší firmy ovšem ano a s velkými zkušenostmi.

Rytí

Zlatnictví Stoch - o nás

strojní - strojní rytí se prování cnc gravírovacím strojem, který diamantovým hrotem ryje do povrchu zadaný vzor. Ten je potřeba předem připravit v grafickém programu. Výhoda tohoto rytí spočívá v přesnosti a rychlosti opakování. Používá se na loga, texty a všude tam, kde je potřeba dodržet maximální přesnost (např. věnování do hodinek, zapalovačů, tabatěrek atd.). Tyto stroje dovolují i hlubší rytí (pokud jsou vybaveny frézkou) kdy se dá udělat i rytina hluboká několik milimetrů.
pantografem - mechanickým přístrojem který hrotem za pomoci šablon přeryje požadovaný vzor do destičky, prstene, nobo jiného šperku. Používá se tam kde se často opakuje podobné rytí (využití šablon) například písmo ve vnitřcích prstenů.
ruční - ruční rytí provádí, jak již napovídá sám název, odborník - rytec, který rydlem odebírá z povrchu šperku špony, čímž zanechává hlubokou a lesklou stopu v materiálu.
laserem - v podstatě nejde o klasické rytí ale o vypalování. Touto metodou a modernějšími stroji se dá dosáhnout i hloubky několik desetin milimetru a také velmi tenkých čar a ostrých úhlů které jinými technologiemi nejde dosáhnout.

Zasazování kamenů

Zlatnictví Stoch - o nás

Zasazování kamenů neboli fasování se provádí všude tam, kde je součástí šperku kámen. Je to činnost prováděná především ručně za pomoci speciálních přípravků a nástrojů. Způsobů usazení kamene je velké množství a tato práce vyžaduje velké znalosti a zejména dlouhou praxi. Zvláště pak zasazování přírodních kamenů je práce pro zkušeného odborníka - faséra.

Povrchové úpravy

Zlatnictví Stoch - o nás

Leštění - je operace při které se povrch šperku jemně obrušuje za pomoci leštících past a kotoučů. Leštící pasty mají různou hrubost a používají se od hrubého předleštění až po dosažení maximálního lesku. Leštících kotoučů je veliké množství (filcové, kartáče, nitěné, hadrové) každý z nich se používá na konkrétní situaci. Leštění je jedna z nejdůležitějších součástí výrobního postupu. Dobře a kvalitně vyleštit šperk vyžaduje trpělivost a velkou zkušenost.
Matování- se používá tam kde je potřeba zvýšit kontrast mezi typy povrchů, k odlišení různých barev materiálů, atd. Matování se provádí v mnoha hrubostech a typech od klasického pískování přes různé kartáčování, broušení, leptání až po uklepávání povrchu čakany. Záleží na zkušeném zlatníkovi jaký typ povrchu zvolí tak, aby dosáhl co nejlepšího efektu, ale také životnosti šperku.
Rhodiování - je galvanická povrchová úprava, která se používá převážně u šperků ze stříbra, bílého zlata a platiny. Spočívá v tom, že na dokonale připravený povrch šperku se galvanicky nanese tenká vrstva rhodia (drahý kov, který má čistě bílou barvu a nepodléhá oxidaci). Síla této vrstvy je v řádech mikronů. Touto metodou se docílí krásně bílé barvy šperku. Vzhledem k tomu, že se jedná o tenkou vrstvu je třeba s takto ošetřeným šperkem zacházet opatrně a nevystavovat jej zbytečnému otěru a styku s tvrdým materiálem (sklo, písek, ocelové kliky atd.), neboť zde hrozí poškození a tím i změna vzhledu šperku.